Blog
Turkuaz Taksi Nedir

Turkuaz Taksi Nedir?

UKOME tarafından alınan yeni karar doğrultusunda artık sarı taksi devri sona ermektedir. 5 yıl içinde sarı taksi kullanımı tamamen bitecek. Turkuaz taksi ise elektrikle çalışan, daha konforlu ve büyük araçlardır. Plakaları c tipindedir. Turkuaz taksi ile beraber siyah taksiler artık İstanbul’da sarı taksilerin yerini alacaklar çünkü taksinin sahibi ya da araç değişeceğinde minimum d segmenti şartı getirildi. Sarı taksiler ise a, b ve c segmentinde yer almaktadırlar.

Turkuaz Taksilerin Tarifesi Daha Pahalı

Turkuaz taksi öncelikle elektrikle çalıştığı için çevreye daha az zararlı olan bir özelliktedir. Ayrıca daha büyük ve konforlu araçlar olduklarından ötürü yolcular için tarife ücretleri sarı taksilerinkine kıyasla %15 kadar daha pahalıdır.

Taksilerin yenilenmesi ile amaçlanan şeylerin başında korsan taksiciliğin önlenmesi gelmektedir. Bu sayede taksi piyasasındaki yavaşlamanın durdurulması ve hareketlendirilmesi mümkün olabilecektir.

Takside hizmet kalitesini de yükseltecek olan turkuaz taksi tarifesi 2018 yılı için 4,60 TL’den açılmaktadır. Turkuaz taksiler orta üst sınıf araçlar sınıfına girmektedirler. Plakaları ise normal sarı taksi plakaları ile aynıdır.

Turkuaz taksilerin sayısı şu an için 100 adet olarak açıklanmıştır. Yeni bir uygulama olduğundan bu lüks araçların sayısının zamanla arttırılması planlanmaktadır. Turkuaz taksi tarifesi biraz daha yüksek olmasına rağmen genel itibariyle vatandaşlardan ilgi görmektedir.

Siyah taksiler ise VIP plaka ve E segmentinde bulunmaktadırlar. Özellikle bu yıl Atatürk Havaalanı’nda hizmet vermişlerdir.

ÖTV’siz Yenilenme Kolaylığı

Ticari araçların yenilenmesine yönelik yapılan düzenlemelerde aynı zamanda 30 Haziran 2019 yılına kadar ÖTV alınmayacaktır.

İstanbul’da toplamda 19 bin tane ticari araç olduğu ve bunların yaklaşık %50’sinin ÖTV olmadan araç yenilenme imkanından faydalandıkları açıklanmıştır. İstanbul’da 5 yaşın üzerindeki araçlar taksi olmayacağı için sonunda tüm araçlar d segment taksi seviyesine yükselmek için yenileneceklerdir.

31 Mayıs 2018 turkuaz taksiler için alınan kararın yürürlüğe girme tarihidir. Bu tarihten itibaren araçlar yenilendiklerinde ya da sahipleri değiştiğinde d segment taksi modelinde olmaları gerekecektir.

İtaksi uygulaması ise taksi piyasası için yeni bir teknolojik gelişme olarak değerlendirilmektedir. İtaksi ile taksilerin boş olarak dolaşmalarını engellemek ve kolay bir şekilde müşteri bulmaları hedeflenmektedir. Bu sayede taksicilerin kazancı artacaktır. Taksilere panik butonu, bir tablet ve kamera monte edilmiştir. Yolcular ise İtaksi uygulaması sayesinde çağrı ve sorgulama yapabilecekler. Akıllı tabletlere söz konusu uygulama indirilebilir. Uygun ve ekonomik güzergahlar bu sistemle incelenebilir.

D segment taksi dönemi ile beraber araç ve yolculuk kalitesinin artması beklenmektedir. Turkuaz taksiye sahip olmak için d segmentinde bir aracınız zaten varsa bunu turkuaz rengine boyayabilirsiniz. Bunun dışında araçların yenilenmesi ve asgari araç segmenti koşuluna uyulması gereklidir.

Kısa mesafe için sarı taksilerin indi-bindi ücreti 10 TL olarak belirlenmişti. Bu fiyat turkuaz taksiler için 11,5 TL’dir.